Když komunitní aktivity fungují – zpráva z Masopustu

Když komunitní aktivity fungují
Dne 8.3. jsme mohli vidět další stránku „waldorfských“ rodičů, učitelů a dětí. V Ostravě – Michálkovicích se uskutečnil „nultý“ ročník Masopustní slavnosti v režii rodičů z waldorfské školy v Ostravě.
Zatímco poslední rok a půl řeší škola plánované stěhování v rámci optimalizace a problémy s rozdělením školy díky rozdílným snahám většiny rodičů oproti záměrům vedení školy a zřizovatele, rozhodla se část rodičů uspořádat také nějakou akci pro pobavení.
Volba padla na v posledních letech znovuobjevenou tradici masopustní slavnost. Cílem bylo zažít si co možná nejtradičnější masopustní veselici s průvodem a typickými dobrotami, které k tomu patří. Znamenalo to nastudovat si mnoho informací o tradičním masopustu a také se inspirovat na místech, kde již několik let tato tradice dobře funguje. Celá akce vznikla jako komunitní aktivita a podpořil ji ostravský obvod Michálkovice.
V sobotu 8.3. po 15 hodině starosta Ostravy – Michálkovic Ing. Martin Juroška pod taktovkou laufera zahájil masopustní slavnost před více než stopadesátičlenným davem rodičů, dětí, učitelů školy waldorfské a také mnoha místních občanů, kteří se k akci se zvědavostí připojili.

IMG_0442_1
Po úvodní písni masopustních masek se vydal průvod parkem, kolem místního hřbitova, školy, přes park zpět až ke kulturnímu domu za doprovodu zpěvu a dechovky čítající 3 muzikanty.  Průvod se po cestě několikrát zastavil, aby mohl shlédnout více či méně tématické vstupy ostravské improvizační skupiny Impro Academy. Zakončení průvodu bylo stejně jako zahájení v režii rodičů s krátkou scénkou z masopustní historie.
Pak už laufer pozval všechny příchozí na hodování do kulturního domu, kde celá slavnost pokračovala. Veškeré jídlo, které mohli hodovníci ochutnat, uvařili, upekli a připravili waldorfští rodiče. Skvělý gulášek uvařil také místní pan starosta. Přípravy a prodeje jídel se s naprostou profesionalitou zhostila skupina žáků 8. třídy, kteří svou pomoc sami nabídli již dříve.
Součástí masopustního odpoledne v kulturním domě bylo také vystoupení žáků 4. třídy waldorfské školy a především hudebníků z cimbálovky Vrzuška a dětí a mladých lidí z folklorního tanečního souboru Hlubinka, kteří svým tancem a zpěvem dotvořili skvělou atmosféru sobotního masopustu v Michálkovicích.

IMG_0460_1 IMG_0429_1
Akce, která by se mohla srovnávat s těmi profesionálně organizovanými, vznikla pouze ze zájmu a chuti rodičů, učitelů a dětí ostravského Waldorfu. Je to určitě akce komunitního charakteru, které mají do budoucna určitě velký prostor se dále rozvíjet a s pomocí celé komunity uspořádat bez finančního zajištění akci plnou zábavy a dobrého jídla.
Byla to poslední společná akce Základní a mateřské školy Waldorfské v Ostravě, která se 1.4.2014 rozdělí a vzniknou dva samostatné subjekty. Stávající vedení a část učitelů a rodičů se dle plánu optimalizace přesune do budovy na Mlýnici a většina rodičů a další část učitelů se přesune do Poruby dočasně pod křídla ZŠ Ludovíta Štúra, kde by měla v následujícím roce vzniknout nová waldorfská škola.
Poděkování všem, kteří se akce zúčastnili a skvěle se pobavili a dobrou náladou a dobrým jídlem k úspěchu akce přispěli!!!
Text: Ivana Martáková, Foto: Monika Horsáková

© Copyright 2009 - 2019 | Základní škola a waldorfská základní škola, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace | Prohlášení o přístupnosti (PDF) | správa webu